Antalya'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Saklı Cenneti

Ülkemiz yüz ölçümünün yüzde ikisi gibi büyük bir bölümünü oluşturan Antalya, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. 640 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan Antalya’nın, kendi adıyla anılan 450 kilometre uzunluğunda birde körfezi bulunuyor.

Antalya Toros Dağları ile Akdeniz arasındaki muhteşem coğrafi konumuyla, benzersiz doğal güzelliklere sahiptir. Coğrafi konumu nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla Antalya hangi bölgede tarzı sorular sorulabiliyor. Şehrin tamamı Akdeniz Bölgesinde yer alır.

Paris ve Londra gibi şehirlerin ardından en çok turist ağırlayan şehirlerden biri olan Antalyayı, 2018 yılında yapılan ölçümlerle 13 milyon kişi ziyaret etmiştir. Böylesi devasa ancak geçici nüfusa sahip olan Antalya nüfusu, yerleşik olarak 2 Milyon 300 Bin düzeyindedir.

Nereleri Gezebilirsiniz?

Antalya Akdeniz bölgesindeki turizm cenneti şehirlerimizden bir tanesidir. Merkezde gezilebilecek yerler arasında Kaleiçi semti yer almaktadır. Kaleiçi antik çağ kalıntıları bulunan yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettiği yerlerin başın da gelmektedir. Roma, Bizans gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan Kaleiçi, Antalya Merkezde ilk ve en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Yivli Minare Külliyesi Antalya Kalekapısı mevkiinde bulunmaktadır. Dilerseniz tüm bu yerleri made madde inceleyelim.

 

1. Kaleiçi

2. Yivli Minare

3. Kesik Minare

4. Hadrian Kapısı

5. Hıdırlık Kulesi

6. Tarihi Saat Kulesi

7. Karaalioğlu Parkı

8. Antalya Aquarium

9. Antalya Aqualand Dolphinland

10. Antalya Hayvanat Bahçesi

11. Sandland Kum Heykel Müzesi

12. Antalya Minicity

13. Aktur Park

14. Antalya Ters Ev

15. Alanya Kalesi

16. Alarahan Kalesi

17. Evdir Han

18. Kırkgöz Han

19. Aya Yorgi Kilisesi

20. Kaleköy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir